Bugun...
Bizi izleyin:Motivasyonun eğitim üzerindeki etkisi nedir?

Tarih: 01-08-2016 01:07:05 Güncelleme: 01-08-2016 01:12:05 + -


Motivasyonun eğitim üzerindeki etkisi nedir? Öğrenciler nasıl çalışmalıdır? Hangi alanlara yönelmelidir? Gibi soruların cevabı haberin içinde yer alıyor.


Motivasyonun eğitim üzerindeki etkisi nedir?

Müfredat programı günümüzün en güncel sorunlarından biri olarak kabul edilir. Çünkü derslerin yapılması artık programın her öğrenciye uygun olmadığı görülmüştür. Ülkemizde bir çok gelişmeyle, yani planlı ekonomiden pazar ekonomisine geçitle bağlı olan yenilikler ve açığa çıkan posizyonların doldurulması yönünde insan yetiştirmek için hazırlanır.

 

Müfredat programının olması gereken özelliği, ders sırasında tüm öğrencilerin dikkat merkezinde olmalarıdır. İster zayıf öğrenciler, gerekse yetenekli öğrenciler yaratıcı faaliyet göstermeye başladılar. Aynı şekilde entegrasyon süreci disiplinler arasında yüksek seviyeye ulaştı.

 

Aktif eğitim teknikleri veya interaktif çalışma yöntemleri olarak bilinen bu yöntemler müfredat programının ve modern ders modelinin esas çekirdeğini oluşturmaktadır.

 

Aktif öğrenme yöntemlerinin özelliklerine ve aynı zamanda onlara verilen bazı taleplere geçmeden önce onun tarihini ve temel yanlarını göz önüne getirelim. Bu öğretinin karşısında duran ilkeler eski ortamlarından belli olsa da, (Sokrat, Demokritos, Platon, Seneka, İbn Sina vb.) Onun sistemli bilimsel - araştırması, esasen yirminci yüzyılın başlarında başlanmıştır.

 

Etkin öğrenme kavramına bazen interaktif eğitim yöntemleri de denir. İnteraktif sözü karşılıklı faaliyete dayalı olduğundan, bazen sorunlu eğitim terimi de kullanılır. Sorunlu öğretinin açığa çıkarılmasında; A.Matyuşkin, T.Kudryavtsev, M.Maxmutov, C.Dyui  bu alanda pek çok çalışma yapmışlardır. Onların deney ve gözlemleri sonucunda ortaya çıkan tablo; Psikolojik faktör olarak motive, herhangi bir aktivitenin kişiyi çalıştırmaya sevk eden güçtür. Ayrıca güçlü bir motive işlevselliği de arttırır.

 

Motivasyon kısmında ortaya çıkartılan sorun ve çözümleri engellemek ya da ortadan kaldırmak, öğrenciyi aktif derste daha etkili kılar. Aynı şekilde düşünme sürecini işlemeye yönlendiren ve öğrencilerin bilişsel etkinliğini arttır ve daha etkili bir dinleme ve algılama sağlanır.

 

 

Neler Yapılmalı:

1.       Öğrenci; ders çalışmaya zorlanmamalı aşırı ders programları uygulanmamalı,

 

2.       Sosyal hayata yer verilmeli ve baskı yapılmamalı

 

3.       Hobi olarak yapabileceği, yetenekleri doğrultusunda faaliyetlerde bulunmalı

 

4.       Plan ve program dahilinde düzenli çalışmalı

 

5.       Katıldığı dersler de etkin bir dinleme yapmalı

 
Kaynak: sondakika-haberler.com

Editör: Ökkeş Gösel

Bu haber 1290 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
VİDEO GALERİ
YUKARI