Bugun...
Bizi izleyin:Sözleşmeli Öğretmenler Nasıl Alınacak?

Tarih: 01-08-2016 00:47:26 Güncelleme: 01-08-2016 00:51:26 + -


MEB, darbe teşebbüsü sonrası başlattı FETÖ / PDY operasyonu ile 20 binin üzerinde öğretmenin görevden almıştı. Daha önceden yapılan açıklamada; açığa alınan bu 20 bin öğretmenin meydana getirdiği boşluğu, Norm fazlası öğretmenler ile doldurulacağı belirtilmişti.


Sözleşmeli Öğretmenler Nasıl Alınacak?

MEB’in birçok çevreden sert eleştir almasına neden olan öğretmen adaylarını, sözlü mülakattan geçmesi şartını yerine getirenleri atama kararından geri adım atmadı.

 

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre; MEB OHAL'in 2. KHK'sında yürürlüğe soktuğu sözleşmeli öğretmen yasası uygulamaya geçecek. Alınan bu karara göre; MEB’in birçok çevreden sert eleştir almasına neden olan öğretmen adaylarını, sözlü mülakattan geçmesi şartını yerine getirenleri atama kararından geri adım atmadı.

 

MEB, darbe teşebbüsü sonrası başlattı FETÖ / PDY operasyonu ile 20 binin üzerinde öğretmenin görevden almıştı.  Daha önceden yapılan açıklamada; açığa alınan bu 20 bin öğretmenin meydana getirdiği boşluğu, Norm fazlası öğretmenler ile doldurulacağı belirtilmişti.

 

MEB'in hazırladığı taslakta, sözleşmeli öğretmenlikte 3 yıldan sonra kadro ve 2 yıl daha aynı ilde çalışma şartı ile toplamda 5 yıl boyunca olduğu yerde görev yapmaya devam eden öğretmenlik şekli söz konusuydu. Fakat son gelişmelerden sonra öğretmen için sözleşme süresi 4 yıl olacak. Sözleşmeli öğretmenler 4 yılını tamamladıktan sonrada aynı kadro ile istedikleri yere gidebilecekler.

 

 

Sözleşmeli öğretmenler 4-B kapsamında yer alacak

Yine yasaya göre, sözleşmeli öğretmenlerin statüsü 4-B kapsamında olacak. Yani bu öğretmenler sözleşmeli olarak çalışacakları 4 yıl boyunca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun getirdiği haklardan faydalanamayacak.

 

Bu kadroda yer alanlara iş sonu tazminatı yok

Bu kadrolara atananlara iş sonu tazminatı da ödenmeyecek. Küçük bile olsa bir disiplin soruşturması geçiren sözleşmeli öğretmenlerin, görevden alınması mümkün olabilecek.

 

Sözleşmeli öğretmen yasasının da OHAL kapsamında çıkarılan KHK'nın içinde yer verilmesi, yasaya yargı yolunu da kapatmış bulunuyor.

 

Atandıkları yerde 2 yıl daha çalışan öğretmenler tayin isteme hakkı elde edecek. Böylece öğretmenler toplamda 6 yıl boyunca aynı yerde eğitim vermiş olacak.

 

Eş durumuna bakılmayacak

Eş durumu atamalarında eşlerden sözleşmeli öğretmen olmayan, sözleşmeli öğretmen olan çalıştığı vilayete gitmesi gerekecek. Eğer evli çiftlerin her 2si de sözleşmeli öğretmen ise bir araya gelemeyecekler.

 
Kaynak: sondakika-haberler.com

Editör: Ökkeş Gösel

Bu haber 1316 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
VİDEO GALERİ
YUKARI